Επιστήμη

Ιτούδης: «Υπερήφανος για αυτούς τους παίκτες, αυτή η ομάδα έχει μέλλον»

Ο Δημήτρης Ιτούδης στάθηκε στα 16 τρίποντα της Λιθουανίας στο δεύτερο μέρος, το οποίο αποδείχτηκε καταστροφικό για την εθνική, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 92-67, και να μείνει εκτός προημιτελικών, πριν ακόμη δώσει τον τελευταίο αγώνα της, απέναντι στο Μαυροβούνιο, την ερχόμενη Κυριακή (3/9). Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός δήλωσε υπερήφανος για τους παίκτες του τονίζοντας πως «αυτή η ομάδα έχει μέλλον».

Τι δήλωσαν μετά την αναμέτρηση της Εθνικής Ανδρών με τη Λιθουανία για το Παγκόσμιοι Κύπελλο οι Δημήτρης Ιτούδης, Ιωάννης Παπαπέτρου, Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Τόμας Ουόκαπ:

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Δημήτρης Ιτούδης: «Συγχαρητήρια στη Λιθουανία και καλή τύχη. Είχαμε μετά τα πρώτα λεπτά μια καλή απόδοση σε άμυνα κι επίθεση φτάνοντας σε μια διαφορά. Στο 61-58 ήρθε ένα τρίποντο του Μοτιεγιούνας που έπαιξε ρόλο στο μομέντουμ. Μπήκαμε στην τέταρτη περίοδο χωρίς να έχουμε μπει ποτέ στο μπόνους, ενώ η Λιθουανία είχε 16 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαν την ώθηση που χρειάζονταν και πήραν δίκαια τη νίκη. Δεν προκρινόμαστε πλέον στα προημιτελικά, αλλά είμαστε περήφανοι για την προσπάθειά μας. Αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε και την Κυριακή, να παλέψουμε για τη χώρα μας.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που μας ακολούθησε και εδώ και μας στήριξε και σε αυτή τη δύσκολη στιγμή. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα σε όλο το τουρνουά. Χρειάζεται να έχεις συνέχεια στον αγώνα, δεν αρκεί ένα ημίχρονο ή τρία δεκάλεπτα. Όποιος φορά τη φανέλα της Εθνικής ομάδας αξίζει συγχαρητήρια. Μας έκαναν χάρη που ήρθαν και όσοι δεν ήρθαν δεν μπορούσαν. Πρέπει να κρατήσουμε στο υψηλότερο επίπεδο την επιθυμία. Είμαστε ένα περήφανο έθνος, αγαπάμε το μπάσκετ και οι παίκτες εκπροσωπούν τη χώρα με περηφάνια. Από τέτοιες καταστάσεις μπορείς να βγεις πιο δυνατός, πιο σοφός, πιο σκληρός…

Δεν είναι δεδομένο ότι όλοι αγαπούν αυτό που κάνουν, αλλά εγώ είμαι υπερήφανος για αυτούς τους παίκτες που είχα. Αυτή η ομάδα έχει μέλλον. Δεν θα έρθουμε απλώς να παίξουμε την Κυριακή, αλλά για να προσπαθήσουμε για τη νίκη».

Ιωάννης Παπαπέτρου: «Συγχαρητήρια στη Λιθουανία, έκανε σπουδαίο παιχνίδι για τρεις περιόδου. Στη συνέχεια καταρρεύσαμε και η διαφορά αυτή δεν μαρτυρά την προσπάθειά μας. Οι αντίπαλοι είχαν πολύ καλά ποσοστά, χάσαμε και είναι άσχημο, μας πονά πολύ. Ξέραμε πως ερχόμενοι εδώ έπρεπε να κάνουμε 2/2. Παλέψαμε, δείξαμε μαχητικό πνεύμα, αλλά κάναμε κάποια λάθη και τα αξιοποίησε η Λιθουανία. Πονάει πάντα, όσες απουσίες και να έχεις. Ήρθαμε να παίξουμε με 11 παίκτες, αλλά όταν αποκλείεσαι πονάς το ίδιο».

Γιαννούλης Λαρεντζάκης: «Θεωρώ ότι άλλαξε την τακτική της λίγο η Λιθουανία, παίξαμε πιο σκληρά στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν εξ αρχής δύσκολο το έργο μας. Το βάθος τους ήταν μεγάλο, είχαν έμπειρα παιδιά και μεγάλα κορμιά. Για τους διαιτητές δεν θέλω να μιλήσω. Η διαφορά ξέφυγε και δεν αντιπροσωπεύει το ματς, αλλά η ήττα είναι ήττα. Όταν παίζεις πολλή ώρα το μυαλό μπορεί να μην είναι καθαρό. Ήρθαμε για να παλέψουμε όσοι είμαστε και να κάνουμε ό,τι μπορούμε. Αγαπάμε την Εθνική, κάθε ήττα πονά, κάθε αποκλεισμός πονά. Η φανέλα είναι βαριά, θεωρώ πως αν ήμασταν πλήρεις θα είχαμε καλές πιθανότητες».

Τόμας Ουόκαπ: «Σίγουρα είναι μεγάλη απογοήτευση. Πιστεύω ότι μπορούσαμε να νικήσουμε και αυτό είναι κάνει μεγαλύτερη την απογοήτευση. Η Λιθουανία είναι πολύ καλή ομάδα, το έδειξε και σήμερα. Έπαιξαν επιθετικά στην άμυνα, πήγαν με δύναμη στις επαφές και μας έβγαλε εκτός ρυθμού. Έβαλαν πολλά σουτ, γι’ αυτό είναι καλή ομάδα και ποτέ δεν ξαναβρήκαμε το ρυθμό μας. Ήταν μια … χιονοστιβάδα από εκεί και μετά για εμάς. Ξέρουμε ότι έχουμε μια θέση στο Προολυμπιακό Τουρνουά, όπως ξέρουμε ότι έχουμε έναν ακόμη αγώνα μπροστά μας εδώ, με το Μαυροβούνιο. Μπορεί να μην έχει σημασία το αποτέλεσμα, αλλά θα προσπαθήσουμε, είναι τιμή να φοράς αυτή τη φανέλα πάντα! Ειδικά για εμένα που η ομοσπονδία μου έδωσε αυτή την ευκαιρία. Με καλωσόρισαν όλοι και φορώ τη φανέλα αυτή με περηφάνεια κάθε φορά είτε είναι φιλικό, είτε επίσημο».