Αθλητικά

Το Ισραήλ έκανε την έκπληξη, απέκλεισε την Βραζιλία και πέρασε στα ημιτελικά!

Το Ισραήλ έκανε το «μπαμ» στον πρώτο χρονικά προημιτελικό του Μουντιάλ U20 και παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, μία στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης (56΄) και μία στην παράταση (91΄), κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές (60΄ και 93΄) και με το γκολ του Τούργκεμαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους της παράτασης (105΄+3) να επικρατήσει με 3-2 και να προκριθεί στους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Να σημειωθεί ότι στο 113΄ και στο 115΄ το Ισραήλ έχασε δύο πέναλτι, την πρώτη φορά ο Περέιρα απέκρουσε το σουτ του Μάντμον και τη δεύτερη ο Ιμπραχίμ έστειλε την μπάλα άουτ!

Η ομάδα του Οφίρ Χαΐμ θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της, που θα προκύψει από το τελευταίο ματς της φάσης των «8», αυτό ανάμεσα στις Ηνωμένες Πολιτείες και την Ουρουγουάη, που είναι προγραμματισμένος για τα μεσάνυχτα της Κυριακής (ώρα Ελλάδας).

Στους «4» και η Ιταλία

Από εκεί και πέρα στα ημιτελικά προκρίθηκε και η Ιταλία, η οποία νίκησε την Κολομβία με 3-1 σκορ.

Η ομάδα του Κάρμινε Νουντσιάτα θα αντιμετωπίσει στο δρόμο προς τον τελικό το νικητή του αγώνα μεταξύ της Νότιας Κορέας και της Νιγηρίας, στην πόλη Λα Πλάτα.

Οι Καζαντέι, Μπαλντάντσι και Εσπόζιτο πέτυχαν τα γκολ των «Ατζουρίνι» στον προημιτελικό του σταδίου «Σαν Χουάν ντελ Μπισεντενάριο». Για τον Τσέζαρε Καζαντέι μάλιστα ήταν το έκτο γκολ, που τον έφερε στην πρώτη θέση των σκόρερ του Μουντιάλ.

Μετά το 1-0 στο 9ο λεπτό, ο μέσος της Τσέλσι έδωσε την ασίστ για το 2-0 του Τομάζο Μπαλντάντσι στο 38΄ και ο Φραντσέσκο Πίο Εσπόζιτο έγραψε το 3-0 στο 46΄, για να μειώσουν οι «Καφετέρος» στο τελικό 1-3 με τον Καμίλο Τόρες Γκουάζα στο 49΄.

Τώρα η Ιταλία θα μεταβεί στο Μπουένος Άιρες για να παίξει τον ημιτελικό που έχει προγραμματιστεί για τα μεσάνυχτα (σε ώρα Ελλάδας) της 8ης Ιουνίου.