Αθλητικά

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82: Πάγωσε το ΣΕΦ σε νεκρό χρόνο ο Πάρκερ

Με δύο βολές του Πάρκερ σε νεκρό χρόνο στην παράταση, η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ολυμπιακού με 82-80 στο ΣΕΦ, πήρε πίσω το μπρέικ και έκανε το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague. Τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα επιχειρήσει να μείνει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στο Final Four.

Έπειτα από μία απίστευτη μάχη 45 λεπτών στο ΣΕΦ, η Μπαρτσελόνα άλωσε το ΣΕΦ, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 82-80 στην παράταση, με τους διαιτητές να δίνουν φάουλ του Πετρούσεφ σε νεκρό χρόνο πάνω σε προσπάθεια τριών πόντων του Πάρκερ.

Πρόκειται για ένα φάουλ που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων, μιας και έκρινε το παιχνίδι, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην μπορεί να συγκρατήσει τον εκνευρισμό του στο φινάλε του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει πίσω το μπρέικ και να γίνει το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στο Final Four μιας και προηγείται με 2-1 στις νίκες και στη χειρότερη θα παίξει την πρόκριση στην έδρα της σε πέμπτο παιχνίδι.

Ωραίος και μοιραίος ταυτόχρονα ο Φιλίπ Πετρούσεβ, που έκανε μεγάλο ματς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ σε 29:52), αλλά στο τέλος είχε την επαφή με τον Πάρκερ την οποία σφύριξε ο Μεχντί Ντιφαλά. Ο Μόουζες Ράιτ και ο Γουόκαπ ήταν, επίσης, εξαιρετικοί, την ώρα που ο Κώστας Παπανικολάου έμεινε εκτός αποστολής, ενώ ο Κάνααν βρέθηκε σε τραγικό βράδυ.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετικά τυχερή, έμεινε στο παιχνίδι στην κανονική διάρκεια με τρομερά τρίποντα του Αμπρίνες, έμεινε ζωντανή και στην παράταση με τρίποντο του Σατοράνσκι, ενώ στο φινάλε ο Τζάμπαρι Πάρκερ πήρε το καθοριστικό φάουλ και έκρινε για δεύτερη σερί φορά τον νικητή.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα σειράς:
Game 1: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69
Game 3: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (παράταση)
Game 4: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 2/5 στις 19:45
Game 5: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 8/5 (αν χρειαστεί)

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 69-63, όμως τα σερί τρίποντα του Αμπρίνες κράτησαν τη Μπαρτσελόνα ζωντανή, μέχρι τα 16.3″.

Στα 7.6″ ο Λαπροβίτολα ισοφάρισε με λέι-απ στο 71-71, ο Μπαρτζώκας κάλεσε timeout και πήγε στο μισό γήπεδο τη μπάλα, ο Γουίλιαμς-Γκος την πήρε, προσποιήθηκε, άδειασε τον Αμπρίνες, αλλά αστόχησε σε σουτ από μέση απόσταση και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 80-77. Ο Σατοράνσκι ισοφάρισε με τρίποντο από τη γωνία, ο Γουίλιαμς-Γκος πήρε άσχημο τρίποντο, η Μπαρτσελόνα πήρε το φάουλ και είχε 3.8 για το σουτ. Ο Πάρκερ έπαιξε με τον χρόνο, κέρδισε φάουλ από τον Πετρούσεβ, έβαλε 2/3 βολές στα 0.5″ και έδωσε στην ομάδα του την νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α.), 80-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάναν (0/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 8 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πετρούσεβ 18 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16 (7/16 δίποντα, 2/2 βολές), Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 18 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/48 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 7/8 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ.

To άρθρο Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82: Πάγωσε το ΣΕΦ σε νεκρό χρόνο ο Πάρκερ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .