Αθλητικά

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 88-95: Μπρέικ και 2-2 η σειρά των πλέι οφ της Euroleague με το πέμπτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το μεγάλο διπλό με 95-88 στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, όντας πλέον μία νίκη μακριά από την πρόκριση στο Final 4.

Μετά από ένα σπουδαίο ντέρμπι στο Βελιγράδι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο τέλος να “λυγίσει” τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τον Σλούκα να πετυχαίνει το καθοριστικό καλάθι για την ομάδα του. Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” είχε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ στο παιχνίδι, με τον Ναν να προσθέτει 27 πόντους, για το μπρέικ της ομάδας του Αταμάν στην έδρα των Ισραηλινών.

Ο Παναθηναϊκός πήρε έτσι πίσω το πλεονέκτημα έδρας και θα δώσει το πέμπτο ματς στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για τη νίκη που θα τον στείλει στο Βερολίνο για το Final 4 της Euroleague.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, για να προηγηθεί με 20-12 στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα, όμως η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντέδρασε στη συνέχεια και έκανε γρήγορα ντέρμπι το ματς. Με τον Ντι Μπαρτολομέου να πετυχαίνει τρία τρίποντα μέσα σε λίγα λεπτά, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς και προηγήθηκαν με 29-26 στο 10′.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε μάλιστα στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας “πάρτι” στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος κατάφερε όμως να μείνει κοντά στο σκορ. Ναν και Σλούκας έδωσαν λύσεις στους “πράσινους” στην επίθεση και δεν επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να ξεφύγουν. Με buzzer beater τρίποντο του Αμερικανού μάλιστα, οι “πράσινοι” μείωσαν στο 50-49 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο, με τις επιθέσεις να επικρατούν και πάλι, αλλά τις δύο ομάδες να μην μπορούν να εδραιώσουν το προβάδισμά τους. Ο Μπλατ και ο Μπράουν οδηγούσαν τη Μακάμπι επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό να “απαντάει” με τον Ναν να φθάνει τους 20 πόντους και τους Σλούκα και Μήτογλου να βοηθούν επίσης στο σκορ. Οι “πράσινοι” έκαναν μάλιστα ένα μικρό σερί για να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 74-69.

Η Μακάμπι ξεκίνησε όμως με ένα απίστευτο 9-0 το τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα στην τελική ευθεία του αγώνα. Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν και στο +7 (82-75), αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε με μεγάλα τρίποντα των Παπαπέτρου και Ναν, για να κάνει “θρίλερ” τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ένα μεγάλο καλάθι του Σλούκα όμως έφερε τους “πράσινους” στο +4 και η ομάδα του Αταμάν κατάφερε να πάρει τη νίκη με 95-78 στο Βελιγράδι, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95.

Τα στατιστικά των παικτών

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ, Μπράουν 17 (8/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 3 (3 ασίστ), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 10 (2/7 τρίποντα), Ριβέρο 9 (1), Κοέν 2, Νίμπο 12 (6/7 δίποντα, 0/1 βολή), Μπλατ 14 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, Κόλσον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γκραντ (4 ριμπάουντ), Ναν 27 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 8 (2), Μήτογλου 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).