Αθλητικά

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 3-2: Νίκη τίτλου με ανατροπή για τη «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με ανατροπή 3-2 της Μπαρτσελόνα και ουσιαστικά “σφράγισε” την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην ισπανική “La Liga”, αφού βρέθηκε στο +11 από τους Καταλανούς.

Παρότι έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε χαρακτήρα πρωταθλήτριας και κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς για να πάρει τη νίκη στο “el clasico” της Ισπανίας.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ ισοφάρισε με πέναλτι το πρώτο γκολ του Κρίστενσεν στο ξεκίνημα του αγώνα και οι Βάθκεθ και Μπέλιγχαμ ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή μετά το δεύτερο γκολ των Καταλανών από τον Λόπεζ. Ο Άγγλος επιθετικός της “Βασίλισσας” έκρινε την αναμέτρηση, σκοράροντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε τον τίτλο της πρωταθλήτριας στην ομάδα του, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν στην Ισπανία.

Η Μπαρτσελόνα από την άλλη πλευρά είναι πλέον στο +2 από την τρίτη Τζιρόνα.

To άρθρο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 3-2: Νίκη τίτλου με ανατροπή για τη «Βασίλισσα» δημοσιεύτηκε στο NewsIT .