Τεχνολογία

Γερμανία: Αρχίζει να «ζεσταίνεται» η Λειψία, 3-0 την Ουνιόν στο Βερολίνο

Η Λειψία αρχίζει να… ζεσταίνεται. Η ήττα της πρεμιέρας στο Λεβερκούζεν από τη Μπάγερ (3-2) μάλλον «πείσμωσε» την RB, η οποία διέλυσε με 5-1 την Στουτγκάρδη και σήμερα στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής έφυγε νικήτρια από το Βερολίνο με το εμφατικό 3-0 επί της Ουνιόν, η οποία προερχόταν από δύο νίκες σε ισάριθμα ματς.

Το γκολ του 20χρονου Ολλανδού μέσου, Χάβι Σίμονς, στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έβαλε τις βάσεις για το «τρίποντο» των «Ταύρων» στο πιο σπουδαίο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι «πρωτευουσιάνοι» προσπάθησαν ν΄ αντιδράσουν, αλλά η αποβολή του Κέβιν Βόλαντ στο 64΄ τους «έκοψε τα πόδια» και πέντε λεπτά πριν από το 90΄ από ασίστ του Σίμονς, ο Σέσκο «σφράγισε» το «διπλό» για το συγκρότημα του Μάρκο Ρόζε.

Ο 20χρονος Σλοβένος επιθετικός, που είχε περάσει αλλαγή στο 75΄ αντί του Πάουλσεν πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 87΄ από ασίστ του Όλμο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων.

Η 3η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Χαϊντενχάιμ 2-2 (7΄ Μπραντ, 15΄πεν. Τσαν – 61΄ Ντίνκσι, 82΄πεν. Κλάιντινστ)

Λεβερκούζεν-Ντάρμστατ 5-1 (21΄, 61΄ Μπονιφάτσε, 49΄ Παλάσιος, 68΄ Χόφμαν, 83΄ Χλόζεκ – 25΄ Βίλχελμσον)

Χοφενχάιμ-Βόλφσμπουργκ 3-1 (45+2΄ Μπρουκς, 60΄ Μπάιερ, 74΄ Σκοβ – 36΄ Τόμας)

Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 4-0 (4΄πεν. Ντακς, 53΄ Στάγκε, 82΄ Μπίτενκουρτ, 84΄ Νάινμαχ)

Άουγκσμπουργκ-Μπόχουμ 2-2 (35΄ Μπέλιο, 63΄ Ντεμίροβιτς – 45+3΄, 65΄ Ασάνο)

Στουτγκάρδη-Φράιμπουργκ 5-0 (8΄, 62΄ Φούριχ, 17΄, 19΄ Γκιρασί, 75΄ Μιγιό)

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 1-2 (30΄ Ιτακούρα – 58΄ Σανέ, 87΄ Τελ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Κολωνία 1-1 (87΄ Ενκουνκού – 43΄ Κάιντς)

Ουνιόν Βερολίνου-Λειψία 0-3 (51΄ Σίμονς, 85΄,87΄ Σέσκο)