Αθλητισμός

Πρωταθλητής F1 στον αγώνα της δεκαετίας! – Galaksias Portal News

Ο Μαξ Φερστάπεν είναι ο πρωταθλητής στη φετινή Formula 1 καθώς νίκησε στον συγκλονιστικό αγώνα του Άμπου Ντάμπι στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, στη μάχη του με τον οδηγό της Μερσεντές, Λιούις Χάμιλτον.

Ο Φερστάπεν γεννήθηκε στο Βέλγιο, το 1997 αλλά πήρε άδεια από την Ολλανδία κι έχει διαγράψει λαμπρή πορεία στον χώρο.

Ο Βελγο-Ολλανδός οδηγός υπήρξε ο νεότερος οδηγός της Formula 1, καθώς ήταν μόλις 17 ετών, όταν αγωνίστηκε για πρώτη φορά. Παιδί -θαύμα ήταν στα καρτ από τα 4 του χρόνια. Είναι γιος του πρώην οδηγού της Formula 1 Τζος Φερστάπεν.

Κρίσιμος ήταν ο 34ος γύρος, όταν ο Φερστάπεν κατόρθωσε να μειώσει τη διαφορά του με τον Χάμιλτον στα 5 δευτερόλεπτα.

Ο Τζιοβινάτζι εγκατέλειψε τον αγώνα ενώ 5 γύρους πριν το τέλος και ο Λατίφι συγκρούστηκε στις μπαριέρες και δεν κατάφερε να τερματίσει.

Ο τελευταίος γύρος ήταν και ο καταλυτικός διότι ο Φερστάπεν προσπέρασε τον Χάμιλτον, που ηγούνταν της κούρσας, έκοψε πρώτος το νήμα και στέφθηκε πρωταθλητής.