Αθλητικά

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού 68-65 στον δεύτερο μεταξύ τους τελικό στην Α1 γυναικών, με τις «πράσινες» να ισοφαρίζουν την σειρά σε 1-1.

Με μεγάλη ανατροπή από το -11, ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε την έδρα του και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ των Γυναικών σε 1-1. Οι «πράσινες» επικράτησαν με 68-65 στην παράταση (60-60κ.α.) του Ολυμπιακού στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», στο Game 2 της σειράς, πριν αυτή μεταφερθεί και πάλι στο ΣΕΦ (21/4).

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα από το τζάμπολ του και με οδηγό της επίθεσης την Νικολοπούλου (8π. στο α’ δεκ.) έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (15-20), ενώ στο 14΄ βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (19-29). Οι «πράσινες» βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους, απάντησαν με σερί 6-0 για το 25-29 και παρέμειναν σε απειλητική θέση μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Ένα επιμέρους σκορ 4-12 του Ολυμπιακού με το… καλησπέρα της τρίτης περιόδου, έφερε τις «ερυθρόλευκες» και πάλι σε απόσταση ασφαλείας (+11, 34-45 στο 25΄), ενώ με την Σπυριδοπούλου να εκτελεί κατά ριπάς οι φιλοξενούμενες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +8 (44-52).

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός «πάτησε» και πάλι στην εξαιρετική άμυνά του, υποχρέωσε σε διαδοχικά λάθη τον Ολυμπιακό και με επιμέρους σκορ 16-8 ισοφάρισε σε 60-60 και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι «πράσινες» εξαργύρωσαν το σερί της Αλέιν, η οποία με τέσσερις διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 68-65 στα 16΄΄, σφραγίζοντας τη νίκη, απέναντι στις «ερυθρόλευκες» που έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών (17 έναντι 7). Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 8,7΄΄ για τη λήξη η Γουίλιαμς κέρδισε φάουλ, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές, ενώ Χριστινάκη και Νικολοπούλου αστόχησαν στα τρίποντα που θα έστελναν τον αγώνα σε δεύτερη παράταση.

Πρώτη σκόρερ των νικητριών, που παρατάχθηκαν χωρίς την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου (ίωση), η Τζάσμιν Τζόουνς με 25 πόντους, ενώ με νταμπλ νταμπλ τελείωσε τον αγώνα η Τζίλιαν Αλέιν (12π., 15ρ., 6ασ., 5κλ.). Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε η Αγγελική Νικολοπούλου με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, αλλά και 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-52, 60-60 (κ.α), 68-65 παρ.

Aξίζει να σημειωθεί πως στο παιχνίδι έδωσαν το παρών οι αθλητές της ανδρικής ομάδας μπάσκετ του Παναθηναϊκού, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και ο Τζέριαν Γκραντ, οι οποίοι αποθεώθηκαν από τον κόσμο.

To άρθρο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65: Ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών οι «πράσινες» δημοσιεύτηκε στο NewsIT .