Διεθνή Επικαιρότητα

Ο ΠΑΟΚ σε ένα ματς που δεν είχε πολλές φάσεις αλλά αρκετή ένταση στο τέλος του αγώνα, επικράτησε της σκληροτράχηλης Λαμίας με 1-0 με γκολ του Κούρτιτς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δυο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Ανησυχία για τον τραυματισμό του Κοτάρσκι στο κεφάλι στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ σε ένα επεισοδιακό αγώνα στα τελευταία λεπτά, κατάφερε και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς και εξακολουθεί να κρατάει επαφή με τη κορυφή.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Κούρτιτς, ο οποίος με ωραία κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους από το πρώτο ημίχρονο.

Η Λαμία αμύνθηκε σωστά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, βάζοντας ζόρια στον Λουτσέσκου και προσπάθησε να απειλήσει τον Κοτάρσκι κυρίως στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Ο Κοτάρσκι δέχτηκε χτύπημα στο κεφάλι στα τελευταία λεπτά του αγώνα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεχίσει, ενώ υπάρχουν φόβοι ότι έχει υποστεί διάσειση.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να επιβάλλει τον ρυθμό του στον αγώνα. Η Λαμία όμως ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στον αγώνα με τον Τσιλούλη να βγαίνει στη κόντρα να ντριπλάρει τους αμυντικούς του δικέφαλου αλλά ο Κοτάρσκι έδιωξε τη προσπάθεια του με τα πόδια.
Ο δικέφαλος στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα χωρίς όμως να καταφέρνει να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία ήταν στο 14΄με το σουτ του Βιειρίνια έξω από την περιοχή να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Σαράνοφ.
Στο 23΄ο Σαράνοφ εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Νάρει από κοντά, στην πρώτη τελική που η Λαμία ένιωσε πραγματικά να απειλείται από τους γηπεδούχους.

Περισσότερα σε λίγο…

To άρθρο ΠΑΟΚ – Λαμία 1-0: Πήρε τους τρεις βαθμούς και ανέβηκε μόνος δεύτερος ο δικέφαλος του Βορρά δημοσιεύτηκε στο NewsIT .