Αθλητικά

Η Χέρτα βρέθηκε μία “ανάσα” μακριά από νίκη παραμονής στην Bundesliga, αλλά η Μπόχουμ ισοφάρισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων στο τελικό 1-1 και “υπέγραψε” τον υποβιβασμό της.

Ένα γκολ του Σλότερμπεκ στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αυτό που “πάγωσε” την ομάδα του Βερολίνου, η οποία είχε ανοίξει το σκορ στο 63′ με τον Τρουσάρ και ενώ είχε ακυρωθεί γκολ του Λουκεμπάκιο μέσω VAR στο ξεκίνημα του αγώνα.

Η Χέρτα έμεινε έτσι στην τελευταία θέση και “αποχαιρέτησε” την Bundesliga, ενώ κακή ήταν η ημέρα και για την έτερη ομάδα της πρωτεύουσας. Η Ουνιόν Βερολίνου ηττήθηκε με 4-2 από τη Χόφενχαϊμ και πλέον ισοβαθμεί στην 4η θέση της βαθμολογίας με την Φράιμπουργκ. Αναμένεται έτσι “σφαγή” για την έξοδο στο Champions League, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

To άρθρο Bundesliga: Με γκολ στο 94′ υποβιβάστηκε η Χέρτα – «Σφαγή» για το Champions League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .