Αθλητικά

Πετρούνιας: Η απονομή του χρυσού μεταλλίου στον πρωταθλητή Ευρώπης

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και αναδείχθηκε για έβδομη φορά πρωταθλητής Ευρώπης.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε, παράλληλα, ιστορία, καθώς ξεπέρασε και τον θρυλικό Ούγγρο Κρίστιαν Μπέρκι, αποτελώντας τον μοναδικό αθλητή στην ιστορία που έχει επτά τίτλους στο ίδιο όργανο.

Με επίδοση 15.000, ο Έλληνας πρωταθλητής διέλυσε τον ανταγωνισμό και με ένα υπέροχο πρόγραμμα ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Όπως είναι φυσικό, ο Πετρούνιας δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του στην απονομή του χρυσού μεταλλίου.

Δείτε το βίντεο:

Το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Αζέρος Νικίτα Σιμόνοφ με 14,900 βαθμούς, υπερισχύοντας στην ισοβαθμία με τον περσινό νικητή, τον αιγυπτιακής καταγωγής Τούρκο Άντεμ Ασίλ, ο οποίος πήρε επίσης 14,900 βαθμούς αλλά έμεινε 3ος επειδή είχε χαμηλότερο επιμέρους βαθμό εκτέλεσης.

To άρθρο Πετρούνιας: Η απονομή του χρυσού μεταλλίου στον πρωταθλητή Ευρώπης δημοσιεύτηκε στο NewsIT .