Πολιτική

Δρομέας από τη Χαλκίδα τερμάτισε στο Σπάρταθλον

Στον αγώνα συμμετείχαν πάνω από 400 αθλητές απ΄ όλο τον κόσμο, εκ των οποίων 50 Έλληνες.

Ο Χρήστος Γουβαΐλης τερμάτισε στην 63η θέση σε 33 ώρες 22 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα. Μαζί του ήταν η ομάδα υποστήριξης αποτελούμενη από μέλη του συλλόγου Δρομέων Εύβοιας, Θανάσης Γίγας, Γεωργία Σπανού και Κώστας Αναγνωστόπουλος.

Το Σπάρταθλο είναι ένας ιστορικός υπερμαραθώνιος μήκους 246 χιλιομέτρων που λαμβάνει χώρα στο τέλος του Σεπτέμβρη κάθε χρόνο στην Ελλάδα. Είναι ένας από πλέον δύσκολους αγώνες υπεραποστάσεων παγκοσμίως και παράλληλα πολύ μεγάλου ενδιαφέροντος λόγω του ιστορικού του υπόβαθρου. Ο αγώνας αναβιώνει τα βήματα του Φειδιππίδη, ενός αρχαίου Αθηναίου δρομέα μεγάλων αποστάσεων, ο οποίος το 490 π.Χ., πριν από τη μάχη του Μαραθώνα, εστάλη στη Σπάρτη να ζητήσει βοήθεια στον πόλεμο που διεξήγαγαν οι Έλληνες με τους Πέρσες.

Νικητής του 40ου Σπάρταθλου, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε ο Φώτης Ζησιμόπουλος, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του σε χρόνο 21:00:50, σημειώνοντας τον τρίτο καλύτερο χρόνο στην ιστορία του θεσμού, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Γιάννη Κούρου που ήταν 21:53:42.