Αθλητισμός

Έδειξε χαρακτήρα η Σεβίλλη, 1-0 την Μπιλμπάο – Galaksias Portal News

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 12 Δεκεμβρίου 2021, 00:09

Με σούπερ «διπλό» έφυγε από το «Σαν Μαμές» η Σεβίλλη, που επικράτησε 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Ισπανία.

Το γκολ που έγραψε την Ιστορία αυτής της αναμέτρησης και χάρισε τους τρεις βαθμούς στους Ανδαλουσιανούς, σημείωσε ο Ντιλέινι στο 38ο λεπτό. Η Σεβίλλη μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρεάλ στους 5 βαθμούς, με τη «βασίλισσα» να αντιμετωπίζει το βράδυ της Κυριακής (12/12) τη συμπολίτισσα Ατλέτικο, στο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας.

Στο 86ο λεπτό με το γκολ του Πιτσίνι η Βαλένθια κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Έλτσε και να πάρει τη νίκη στο «Μεστάγια» με 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Γκέδες (23′), αλλά η Έλτσε είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό με τον Αργεντινό πρώην φορ της ΑΕΚ, Λούκας Μπογιέ.

Νωρίτερα, η Χετάφε πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Αλαβές (1-1). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα με τον Ουνάλ (20′), αλλά η Αλαβές κατάφερε ν’ αποφύγει την ήττα με το γκολ του Χοσέλου στο 86ο λεπτό.

Η 17η αγωνιστική:

Μαγιόρκα-Θέλτα 0-0

Εσπανιόλ-Λεβάντε 4-3 (6΄ Νταρντέρ, 49΄ ντε Τομάς, 60΄, 76΄ Πουάδο – 11΄ ντε Φρούτος, 26΄ Σον, 57΄ Μοράλες)

Αλαβές-Χετάφε 1-1 (86΄ Χοσέλου – 20΄ Ουνάλ)

Βαλένθια-Έλτσε 2-1 (23΄ Γκέδες, 86΄ Πιτσίνι – 75΄ Μπογιέ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σεβίλλη 0-1 (38΄ Ντιλέινι)